Pozdrav  všem  příznivcům  venkova:

Rok 2020 - je již 28. ročníkem našich letních táborů a pokračujeme po 2-leté přestávce a po koronavirové pauze.

Letní pobyty pro děti školního věku v prostředí rodinné vesnické farmy. Jde o klasický pobyt v přírodě - obdobu skautského a westernového stylu, který je organizován v rodinném prostředí, kde se děti mohou realizovat v péči o zvířátka na farmě. Mohou se navíc seznámit se základy  jízdy na koních a péče o koně a pokud budou šikovné a slušné - odměnou jim bude několikadenní výlet do okolní přírody s koňmi a pod stanem. Počet dětí je maximálně 15 z důvodů právě péče o zvířátka  a zajištění bezpečného pohybu dětí  kolem nich. Během pobytu organizujeme táborové hry, zkusíme westernové dovednosti, střelbu z pistolí, luků aj.  Koupání ve vlastním bazénu nebo řece.

Účastníci pobytu se mohou zúčastnit činností na farmě podle svých možností a schopností, cizím osobám je vstup do tábořiště i na pastviny zakázán! Jsme farmou ekologicky hospodařící, proto nepoužíváme nic, co by zdravé prostředí poškozovalo, tedy fosfátové přípravky, postřiky, chemické hubení hmyzu atd. 

             Kolik za pobyt zaplatíte si snadno vypočítáte podle  ceníku.  Nabízíme slevu pro zájemce, kteří u nás chtějí strávit více než deset dnů včetně slevy pro děti rodičů bez  stálého zaměstnání.

Strava je  5 - 6 x denně, někdy kvůli programu rozdáme svačinu se snídaní nebo s obědem. Všichni musí mít své vlastní, označené nádobí - ešus, jehož čistotu si každý udržuje sám.  Dětem je nádobí kontrolováno před každým jídlem.

Ubytování je možné v indiánském obydlí - pravém  dakotském týpí, které jsme úspěšně v několika sezonách již vyzkoušeli a ve dvoumístných podsadových stanech při počtu dětí do 10 osob je ubytování v budově farmy. Došlo k drobným úpravám  nocležiště, umývárny a spousty dalších překvapení.

Pro  mladší účastníky 10 let  je ubytování zajištěno v budově farmy.

V případě nepřízně počasí jsou děti dočasně umístěny rovněž v této v budově s podlahovým a ústředním krbovým  přitápěním.

A co více říci k bydlení v týpí ?

Pravděpodobně každý už někdy spatřil tento výjimečně krásný pohled - tajemný kužel ze kterého trčí k nebi spousta štíhlých tyčí a ze kterého často stoupá k obloze proužek kouře. Jen málokdo však poznal týpíčko zevnitř a jen pár vyvolených zná z vlastní zkušenosti, že v případě týpí se jedná o dokonalé přístřeší pro život v přírodě. Ale věřte, je to tak. Týpí je vždy dokonale větrané, světlé, v létě chladné, v zimě vyhřáté, odolá dešti a bouři a s plápolajícím ohněm je útulné i malebné.

Název "TÝPÍ" pochází z řeči indiánů Dakotů. Skládá se ze dvou hlásek "Tý", což znamená žít či bydlet a "PI", koncovky s jejíž pomocí jsou v této řeči tvořena podstatná jména. Slovo "Tee-pee" tedy znamená obydlí, ale také domov. Týpí bývá často nesprávně označováno jako wigwam. To je ale název typického kopulovitého obydlí z trávy, ve kterém žili východní indiáni, a které nemá s obydlím prérijních kmenů, tý-pím, nic společného.

Často je nespravedlivě přehlíženo, za co všechno "bílý muž" vděčí indiánům s jejich s přírodou spojeným životem a vynalézavou duší. Za všechny jejich vynálezy jmenujme například spací pytel, sněžnice, kánoi či mokasíny. Krásu týpí zatím objevili jen nemnozí. Kdo ale jednou propadne jeho kouzlu, už nikdy nezapomene na úžasné chvíle pohodlí a harmonie, které prožil se svými přáteli okolo ohně, a přeci dokonale chráněn před rozmary počasí.

    S využitím slev za včasné přihlášení, slev pro sourozence a klubových slev, jako i slev pro osamocené rodiče je možno snížit cenu za pobyt až o stokoruny.  Členové klubu mohou mít účast za ještě levnější částky. Ceny a slevy viz dle tabulky v odkaze cena. Takže neváhejte ani chvilku a rychle vyplnit přihlášku - jdeme na to.

Táborové hry jsou plánovány pro pobyty 10 - denní. U týdenních pobytů pak je realizován jen výcvik v jízdě na koních dle požadavku také včetně možné účasti na výletech 10-ti denních turnusů. Naučíte se starat nejen o koně, ale i o jiná domácí zvířátka na farmě. Budete sami pro své kamarády pod dohledem vedoucích vyrábět sýry a další výrobky z mléka. Budete mít noční i denní služby. Zahrajete si na šerifa města, strážce a mnoho dalších rolí dle typu táborové hry. Všechny Vaše výkony zachytí všude přítomná kamera a někteří z Vás se stanou vybranými herci do videoklipů. Na výletě vás čeká hezká trasa s přenocováním pod stanem nebo v seníku. Ty odvážné čekají hlídky u koní celou noc. Máte možnost využít nabídky a účastnit se kurzu jízdy na koni v několika víkendech s pobytem na farmě; jehož závěrem je složení zkoušky pony jezdce či zkoušky vyššího stupně až k jezdecké licenci. Víkendové kurzy, které pro Vás organizujeme slouží k tomu, aby jste Vy i Vaši rodiče blíže poznali místo Vaší letní hry a taky aby jste se lépe na pobyt u koní a zvířátek připravili. Jde o osvědčený recept pro hlavně začínající táborníky a ty, kteří jedou na tábor poprvé nebo se pobytů  bez rodičů bojí.  Zájemcům o sportovnější pojetí pak nabízíme cykloturistické výjezdy po okolí s možností získání cykloturistického odznaku. Podmínkou však je vlastní kolo a přilba jako i další ochranné pomůcky. Výlety jsou organizovány na farmou zajištěné a Moravskoslezským krajem schválené jezdecké trase v délce až 80 km se závěrečnou jízdou parním vlakem.


            Zaměření tábora:

Tábor je zaměřen na odpočinkovou relaxaci a prázdninový pobyt na venkovské farmě s cílem umožnit dětem - účastníkům turnusů poznat život na venkově s každodenním  kontaktem  se zvířátky. Program se odvíjí od tohoto záměru. Jsou připraveny hry jejichž náplň je uvedena na dalších stránkách. Nechybí klasické táborové služby zpestřené nočními službami při hlídání corralů - výběhů koní. Úkolem hlídačů bude ochránit své koně a další zvířátka na farmě před zloději stád. Nově je připravena i dnes už tradice - Velká hynčická Cross country show či třídenní výlet s koňmi, nechybí ani country disko show. A samozřejmě již zmiňované závěrečné zkoušky pro zájemce o ježdění na koni. Program bude upraven s ohledem na podmínky stanovené hygienou po koronavirové nákaze, v současné době je konání táborů pro děti povoleno od 1.6.2020.

 


                                                              

                                Víkendové pobyty:

Pro vás, kteří máte chuť podívat se mezi nás ještě před táborem jsme připravili víkendové pobyty kterých se můžete zúčastnit i se svými kamarády, sourozenci a rodiči. Starší děti od 14 let mohou na tábor nastoupit jako pomocníci pokud si umějí hrát s dětmi mladšími a mají k tomuto chuť. Tyto víkendy slouží k tomu, aby si zájemci o LT udělali obrázek o místě ve kterém chtějí prožít své prázdniny a také o tom, jací budou jejich kamarádi a vedoucí. Umožní dětem a zájemcům o LT poznat koně a v předstihu se seznámit s tím jak se k nim chovat na LT. V letošním roce nám přibudou koně noví. Zúčastnit se může maximálně 6 dětí na víkend. Proto přihlášky je nutné konzultovat s vedením farmy nejméně týden před nástupem. Vyberte si svůj víkendový pobyt u koní z naší nabídky v odkaze " rodinná rekreace ".

 


     

                                 Vedoucí personál tábora:

Sledujte naše stránky kde bude od února přidána stránka se seznamem všech lidiček ( bude doplňována průběžně ), kteří se o vás budou v různých funkcích starat během vašeho pobytu na letním táboře. Za tím účelem si dovolujeme vyhlásit konkurz na obsazení míst vedoucích - šerifů a dalších potřebných míst od tanečníků country a disko tanců po pomocníky v kuchyni a brigádníky na statku. Podmínka je být starší 15 let u pomocníků a starší 18 let u vedoucích a praktikantů.

 


 

                       KLUB:

Pro naše dlouhodobé příznivce upozorňujeme účast v " Pony KLUBU " který pracuje jako část občanského sdružení. Toto sdružení nese název "  Ranč Solný potok". Jde o zájmové sdružení osob preferujících nejen agroturistiku, ale turistiku ve všech jejích podobách. Sdružuje všechny, kteří mají rádi koně a zvířata a chtějí se těmto v budoucnu věnovat ať už v podobě uplatňování rekreačního sportování či výkonu povolání. Nabízíme proto členství vám všem, kteří se pobytů u nás účastníte pravidelně a hodláte dále pravidelně využívat k rekreacím naše zařízení. Členství v klubu vám umožní čerpat služby na všech akcích u nás levněji a přednostně. Děti, které se aktivně zúčastňují letních táborů jsou současně členy klubu jeden rok po skončení tábora.

 

                           Ubytování :

    Je zajištěno v budově nebo ve stanech tee-pee. V jednom tee-pee bydlí 4 - 5 účastníků. Nebojte se tohoto ubytování. V tee-pee se v době chladných dnů topí.