Jeskyně na zlatohorsku 

 

 

 

Jeskyně v Horním Údolí  

 

Melchior                                                      

 

V okolí Zlatých Hor vzniklo od středověku v důsledku hornické činnosti několik vydobytých prostor, které připomínají svým tvarem jeskyně. Ve většině případů se jedná o železorudné akumulace. Nejrozsáhlejší takovou jeskyní je vydobytá komora v Horním Údolí, která byla v minulosti označována jako důl Daniel.

 

Druhou velkou jeskyní je komora nedaleko spodní štoly Melchior nad Dolním Údolím.

 

Obě tato díla jsou součástí Údolské hornické naučné stezky mapující pozůstatky důlní činnosti v oblasti Příčné hory. U Horního Údolí v oblasti Jelení hory se nachází dvě další jeskyně. Zřejmě se jedná o průzkumná báňská díla. Nedaleko zříceniny Edelštejna, nad pravým břehem Zámeckého potoka, je ve svahu další důlní dílko připomínající jeskyňku.

 

Nese název Plaček a její dno je zaplněno vodou. Horninu místy tvoří křemen, na který se v minulosti mohlo vázat i zlato. V rozsáhlém údolí Javorné táhnoucím se až k Rejvízu, se nacházejí další vytěžené prostory. Zde se těžila od počátku 19. století železná ruda, která se zpracovávala v místních železárnách.

 

Uvnitř Melchioru
Jeskyně v oblasti Jelení hory  

 

 

Její  vnitřní prostory

Plaček Jeskyně u Rejvízu
Jedinou jeskyní na zlatohorsku, která vznikla přírodní činností, je vápencová jeskyně Kropenka u Ondřejovic. Velmi kvalitní ondřejovický (taktéž heřmanovický) vápenec spadá do tzv. vrbenské skupiny. Svým stářím se Kropenka řadí ke svrchnímu devonu. Tato jeskyně byla v 80. letech zaměřena speleologickou skupinou Hádes. Tehdy byla naměřena délka okolo 10 metrů a na dně jeskyně byly nalezeny drobné kosterní pozůstatky…
uvnitř Kropenky